...

Fundacja rodzinna

Filtry

Filtry

Autor
Data publikacji
Wyczyść

Brakuje tematu szkolenia dla Ciebie?

Zgłoś nam go.
Wyślij wiadomość

Fundacja rodzinna - Dowiedz się więcej

Fundacja rodzinna jest konstrukcją wprowadzoną do polskiego systemu prawnego w 2023 r., a więc całkiem niedawno. Instytucja ta znana jest w państwach zachodnich od wielu lat i, jak wynika z obserwacji, bardzo dobrze służy przetrwaniu firm rodzinnych. Teraz stała się dostępna również dla polskich przedsiębiorców. Rozwiązanie to ma na celu z jednej strony zabezpieczać majątek firm rodzinnych na wypadek odejścia właściciela. Z drugiej natomiast stwarza większe szanse przetrwania firmy rodzinnej po śmierci właściciela. Jak wskazują bowiem statystyki — wiele firm upada po odejściu ich twórców. Fundacja rodzinna pozwala z góry zaplanować sposób zarządzania firmą po odejściu właściciela. Łatwiej jest bowiem w jej ramach sprofesjonalizować zarządzanie. Właściwe ułożenie relacji rodzinno-majątkowych pomaga też uniknąć wyniszczających zazwyczaj biznes sporów o spadek.

W naszych filmach tłumaczymy wiele kwestii związanych z fundacją rodzinną. Eksperci kancelarii CRIDO, Mateusz Barański i Katarzyna Żółcińska, analizują takie zagadnienia jak:

– zasadność założenia, czyli dla kogo ta konstrukcja jest interesująca (nie jest ona bowiem w praktyce przeznaczona wyłącznie dla firm rodzinnych) i może stanowić ciekawy wehikuł inwestycyjny
– zakładanie od strony formalno-prawnej z uwzględnieniem praktycznych doświadczeń
– zalety i wady funkcjonowania konstrukcji dla fundatora i beneficjentów.

Z kolei Karolina Gotfryd, ekspertka w zakresie doradztwa podatkowego, tłumaczy, jakie obowiązki podatkowe w ramach fundacji rodzinnej występują. W filmie analizuje zobowiązania podatkowe leżące po stronie wszystkich podmiotów związanych z omawianą instytucją. Jednocześnie Karolina Gotfryd tłumaczy, jakie rodzaje działalności gospodarczej można prowadzić w ramach omawianej konstrukcji.

Nasze filmy polecamy wszystkim, którzy zastanawiają się nad zasadnością utworzenia tej instytucji. Wiedza przedstawiona przez znawców przepisów w tym zakresie i jednocześnie praktyków pomoże w podjęciu bezpiecznej decyzji w tym zakresie.  Zapraszamy na naszą platformę. Warto wiedzieć więcej.

Brakuje tematu szkolenia dla Ciebie?

Zgłoś nam go.
Wyślij wiadomość

Dołącz do CRIDOTEKI

Rozwijaj swoje kompetencje i ucz się od najlepszych. Korzystaj z dostępu do wiedzy tak jak lubisz. Zarejestruj się